30 Години традиција

Шопска 200гр

домат, красттавица, зачини, зејтин, рендано сирење…

Шопска 400гр

домат, красттавица, зачини, зејтин, рендано сирење…

Овчеполска

домат, краставица, кромид, оригано, маслинов зејтин, овчо сирење на коцки, маслинки…

Дупла овчеполска

домат, краставица, кромид, оригано, маслинов зејтин, овчо сирење на коцки, маслинки…

Српска 200 гр

домат, краставица, пиперка, кромид, магдонос…

Таратор 200 гр

павлака или овчо кисело млеко, краставица, лук по желба…

Сезонски ордевер посебно

зеленчук разно, сирење, пинџур, гравче, пилешка салама, урнебес, салата…

Сезонски ордевер за две или повеке лица

зеленчук разно, сирење, пинџур, гравче, пилешка салама, урнебес, салата…

Мешана зелена салата за едно лице 200гр

зеленчук разно…

Цезар салата

Мимоза 200гр

марула, варено јајце…

Похован кашкавал 80 гр

Поховани тиквички 200гр

Поховано сирење 100гр

Пинџур

Маслинки 100гр

Туна 100гр

Похована зденка

Свежи печурки буковка 300гр

Кашкавал 100гр

Пивтија (пача)

Пиперка полнета со кисела павлака 100гр

Поховани печурки 300гр

Свежи печурки шампињони 300гр

Телешки јазик во сос 100гр

Пилешка салата 1 топка

Пршут 100гр

Ребра 1кг

Свински увијач 280гр

Пилешки стек 150 гр

Пилешки апки 200гр

Колбас БАБА ЖИВКА 150 грр

Пилешки ражниќ со сланина 150 грр

Џигер 200 грр

Шиш Миш 320гр

Кременадла 1кг

Пилешки увијач 280 гр

Јагнешки јатки 300гр

Димено роловано 200гр

Плескавица 150 гр

Вешалица 140 гр

Џигер во марамица 220гр

Шиш Миш во марамица 330 гр

Свеж свински врат на жар 1кг

Димена вешалица 120гр

Похован пилешки стек 200гр

Ќебап 30гр

Ражниќ пилешки/свински 140 гр

Џигер 200 грр

Овчеполска плескавица 300гр

Гурманска плескавица 300гр

Помфрит

Нафора

Лепче со сусам

Вариво

Мајонез

Сос од печурки

Помфрит со сирење

Пиперка

Гарнир

Варен компир

Павлака

Татар сос

Селски компир

Лепче

Гарнир без леб

Гарнир со селски компир

Макало

Сос од сенф и мед

Штипска

свежо св. месо, тесто, св.маст…

Светиниколска

св.месо, тесто, сирење, јајце…

Пилешка

пилешко месо, тесто, масло за јадење…

Капричиоза

шунка, кашкавал,кечап, печурки…

Пица со туна

туна, кашкавал, кечап, печурки…

Вегетаријана

кечап, кашкавал, зеленчук, печурки…

Пица со врат

димен врат, кашкавал, печурки…

Пилешки стек во бел сос

Јагнешки кукурек 200гр

Пржено св. филе со праз 1 кг

Јагнешко печење 1кг

Св. печење 1кг

Јунешко печење 1кг

Св. филе бифтек 1кг

Св. коленица

Бабино месо 250 кг

Селско месо 200гр

Мучкалица за 1 лице

Телешки мускул 200 гр

Сом 1 кг

Ципура 1кг

Крап 1 кг

Калифорниска пастрмка 1кг

Јајца на око

Јајце

Пржено лепче

Кајгана

Бејкендекс

Лепче на скара

Омлет со шунка и кашкавал

Мекици

Баклава

Палачинка со нутела крем

Овошна салата

Топло ладно

Палачинка со крем и банана

Сладолед порција 3 топки

Торта реформа

Панакота

Палачинка со мед

Сладолед порција 2 топки

Кадаиф

Тартуфо